Soft proof Lightroomban, Photoshopban és más programokban
Itt talál információkat arról, hogyan állíthat be soft proofot Lightroomban és Photoshopban. Tippeket adunk arra vonatkozóan is, hogy a soft proofot más programokban is használhatja-e.
A profil telepítése
Először is le kell töltenie a termékének megfelelő profilt. ICC-profiljainkat itt találja ZIP formátumban. Miután letöltötte a fájlt, csomagolja ki, és importálja a profilt:
macOS: Másolja a profilt a Library > ColorSync > Profiles mappába
Windows: Kattintson a jobb gombbal a profilra, és válassza a Profil telepítése lehetőséget
A profilt semmiképpen sem szabad beágyazni a fájlba. A képadatokat RGB-ben kell elküldeni nekünk, függetlenül attól, hogy melyik terméket választotta.
Soft proof Lightroom Classic-ban
A soft proof az RGB-profilok esetében érhető el. Felhívjuk figyelmét, hogy a CMYK profilok (például akrilüveg, fémnyomtatás, PVC habkarton, vászon stb.) csak Photoshopban használhatók soft proofhoz.
1 Soft proof beállítása
A Lightroomban kattintson a menüsorban aDevelop (Fejlesztés ) menüpontra, és jelölje be a Soft Proofing (Lágy bizonyítás ) jelölőnégyzetet. A háttér fehérré válik, jelezve, hogy lágy proof módban van. A jobb felső sarokban megjelenik a Proof Preview is.
A jobb oldali oszlopban megjelenik a Soft proofing menü. Húzza le a Profil menüt, és válassza az Egyéb menüpontot. Megnyílik egy ablak, amely a telepített ICC-profilokat mutatja. Jelölje be a használni kívánt színprofil jelölőnégyzetét, majd nyomja meg az OK gombot.
A hisztogram alatti profilmező megváltozik, és megjelenik az imént hozzáadott ICC-profil. A beállításokat az aktív ICC-profilnak megfelelően kell beállítani. Ezt az ICC-profilok oldalán ellenőrizheti.
Például a Fényes poszter ICC-profilnál a szándékot relatívra kell állítani, a Papír és tinta szimulálása jelölőnégyzetet pedig ki kell kapcsolni.
Miután a megfelelő ICC-profil összes beállítása megtörtént, és amíg a Soft Proofing jelölőnégyzet be van jelölve, a fénykép az adott profil színének megfelelően jelenik meg. A fotó minden beállítását a Soft Proofing bekapcsolt állapotában kell elvégezni, mivel ez lesz a végeredmény.
2 A kész kép exportálása
Ha a kép helyesen jelenik meg a soft proofinggal, és úgy néz ki, ahogyan szeretné, akkor már készen áll a kép exportálására. Válassza a Fájl > Exportálás menüpontot, és adja meg a kívánt beállításokat.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a fájlbeállításoknak RGB színtérben kell lenniük a színtéralatt , és hogy a SaalDigital profil nem lehet beállítva!
Soft proof a Photoshopban
A lágy proof a Photoshopban RGB és CMYK profilok esetén is elérhető.
1 Soft proof beállítása
Importálja az előnézetni kívánt képet a Photoshopba. A Soft proof párbeszédpanel megnyitásához kattintson a felső menü View (Nézet ) gombjára, és válassza a Proof setup (Próba beállítása ) > Custom (Egyéni) lehetőséget.
Megjelenik az Egyéni próbafeltétel ablak. A Szimulálandó eszköz alatt válassza ki a letöltött és tesztelni kívánt ICC-profilt. A többi beállítást az egyes profilok igényeinek megfelelően kell kitölteni. Ezeket az ICC-profilok oldalán ellenőrizheti.
Például a FineArt Baryta ICC-profil esetében az RGB számok megőrzése (Preserve RGB Numbers ) jelölőnégyzetet ki kell kapcsolni, a Rendering Intent (Rendezési szándék ) relatív színmérésre kell állítani, a Black Point Compensation (Fekete pont kompenzáció ) jelölőnégyzetet be kell kapcsolni, a Simulate Paper Colour (Papírszín szimulálása ) jelölőnégyzetet pedig ki kell kapcsolni.
Kattintson a Save (Mentés ) gombra a hozzáadott profil mentéséhez, az összes paraméter kitöltésével. Kattintson az OK gombra, ha végzett. A Photoshop aktív színprofilja mostantól az imént hozzáadott színprofil lesz.
A kép ennek a telepített profilnak a színbeállításai szerint fog megjelenni, és ez lenne a végtermék eredménye. Minden beállítást az ICC-profil lágy próbaként történő aktiválásával kell elvégezni.
A View > Proof Colours( Nézet > Proof színek) opció segítségével most már megtekintheti a képet a profillal vagy anélkül. Alternatívaként a profilt a Ctrl + Y (Windows) vagy a Cmd + Y (macOS) billentyűkombinációval is aktiválhatja vagy deaktiválhatja.
Felhívjuk figyelmét, hogy egyes termékeink, például a Wall Art és a kártyák profiljai CMYK színűek, amelyeket csak szimulálni fogunk. A képeket RGB-ben kell elküldenie nekünk.
2 Mentse el a végleges képet
Ha elégedett a képek színeivel, mentse el őket, és máris készen állnak a nyomtatásra. Használhatja őket a Saal Design szoftverünkben vagy az online boltban.
Használhatom a Soft proofot más programokban?
Általában a Lightroom és a Photoshop használatát javasoljuk a soft proofoláshoz. Bizonyos esetekben a legpontosabb színvisszaadáshoz szükséges beállításokat más programokban nem lehet elvégezni.
Capture One Pro:
ICC-profiljainkat a telepítés után a View > Proof display for profile( Nézet > Proof megjelenítése profilhoz) menüponton keresztül lehet kiválasztani. Más fontos beállítások, mint például a renderelési prioritás, a fekete pont kompenzáció vagy a papír színszimuláció azonban sajnos nem végezhetők el az adott ICC-profilhoz. Ezért nem javasoljuk a Capture One soft proof funkciójának használatát a munkafolyamatunkhoz. A szükséges beállítások nélkül a színpontosság nem garantálható.
Affinity Photo:
A telepítés után ICC-profiljaink a Beállítások > Lágypróba menüponton keresztül kiválaszthatók proofing profilként. A kép ezután megjelenik a soft proofban. Bár a Render Intent és a Black Point Compensation beállítható, a Simulate Paper Colour funkció hiányzik.
Photoshop Elements:
Sajnos a soft proof funkció nem áll rendelkezésre.